Poznaj najważniejsze cechy nowoczesnej karty debetowej

karta debetowa

Płatności bezgotówkowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Za pomocą karty debetowej przypisanej do rachunku bankowego można dokonywać transakcje nie tylko w stacjonarnych sklepach i punktach usługowych, ale również w internecie. Podczas, gdy pierwsze karty nie były doskonałe, obecnie dają dużo większe możliwości. Sprawdź, czym charakteryzuje się nowoczesna karta debetowa.

Jak wynika z danych zebranych przez Narodowy Bank Polski, na koniec pierwszego kwartału 2018 roku banki wydały 39,6 mln kart – o 1,3% więcej w porównaniu z grudniem 2017 roku[1]. Rosnące zainteresowanie tego rodzaju środkami płatniczymi wynika m.in. z unowocześnienia rozwiązań w zakresie płatności. Nowoczesna karta debetowa łączy w sobie wiele użytecznych funkcjonalności – dzięki czemu dokonywanie transakcji bezgotówkowych jest dużo łatwiejsze i szybsze.

Możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych

Płatności zbliżeniowe to już właściwie standard, jeśli chodzi o karty powiązane z rachunkiem osobistym. Zgodnie z danymi zebranymi przez NBP, rośnie zainteresowanie tego rodzaju środkami płatniczymi – udział kart zbliżeniowych na tle ogólnej liczby kart płatniczych wyniósł 80,6% w pierwszym kwartale 2018 roku.

Korzystanie z debetowych kart zbliżeniowych przekłada się na przyspieszenie przebiegu transakcji. Przykładając kartę do terminala, nie trzeba wpisywać kodu PIN (w przypadku małych kwot – do 50 zł), co skraca czas dokonania płatności.

Karta debetowa i kredytowa w jednym

Wielu Polaków zawsze ma przy sobie zarówno kartę debetową, jak i kredytową. Zaawansowane technologię pozwoliły na wprowadzenie pewnych innowacji. Dlatego nowoczesna karta debetowa spełnia jednocześnie rolę karty kredytowej – do jednego „plastiku” przypisane są dwa rachunki. Podczas dokonywania transakcji, użytkownik decyduje, z której karty będzie korzystał.

Karta 2w1 to atrakcyjna opcja, dzięki której nie musisz już nosić kilku kart w portfelu. Z obu możesz korzystać w dowolnym momencie – tylko Ty o tym decydujesz.

Jeszcze większe bezpieczeństwo

Nad bezpieczeństwem korzystania z kart debetowych czuwają ich wydawcy. Chociaż już obecnie tego rodzaju środki płatnicze są dostatecznie zabezpieczone, nadal opracowywane są innowacyjne rozwiązania zapewniające jeszcze większy stopień bezpieczeństwa.

Ciekawym rozwiązaniem jest Karta Debetowa MasterCard Dynamic CVC – obecnie dostępna wyłącznie w ofercie Getin Banku. Została wyposażona w wyświetlacz pokazujący kod CVC, który zmienia się losowo co godzinę. Co to oznacza dla użytkownika? Nawet, jeśli ktoś pozyska dane z karty debetowej, za chwilę staną się one nieaktualne – uniemożliwi to przeprowadzenie niepowołanej transakcji.

Zależy Ci na wygodzie i bezpieczeństwie podczas dokonywania płatności bezgotówkowych? Skorzystaj z oferty banków, które proponują nowoczesne karty debetowe przypisane do rachunku osobistego. Często wydanie takich środków płatniczych nic nie kosztuje, zaś miesięczne koszty z tytułu użytkowania są niewielkie albo wynoszą 0 zł.

[1] https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_01_2018.pdf

Dodaj komentarz