Jaki wpływ ma wybór materaca na komfort snu?

wybor-materaca

Często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo sami sobie szkodzimy. Przykładamy wielką wagę do wielu rzeczy, ale nie zastanawiamy się często nad komfortem własnego snu.

Nie jest normalne, że budzimy się niewyspani, obolali. Nie jest normalne, że coś nas gdzież uciska i że kręgosłup odzywa się jak tylko wstajemy z łóżka. Komfort snu jest ogromnie ważny, ponieważ to właśnie od niego zależy nasza późniejsza aktywność w ciągu dnia. Stale niewyspany człowiek będzie mniej energiczny i przebojowy – na pewno będzie miał kłopoty ze skupieniem uwagi i odpowiednim przyłożeniem się do wszystkich swoich obowiązków, jakie czekają go w ciągu dnia. Jeśli ktoś dużo pracuje, jest to tym gorsze – ale bez względu na rodzaj tej pracy, sen ma wpływ na nasze zdrowie i na nasz humor. A spanie w dużym stopniu uzależnione jest od samego łóżka – a konkretnie od materaca na tym łóżku. Czy jest wygodny? Jaki powinien być? Jak dokładnie wpływa na naszą wygodę w czasie spania?

Rodzaj materaca jest ważny

Odpowiednio dobrany materac zapewnia odpowiednio spokojny sen. Chociaż nie wszyscy w to wierzą, to właśnie taka jest prawda. Nie da się ukryć, że od samego ułożenia ciała zależy często na przykład to, co nam się przyśni. Specjaliści twierdzą, że jeśli śpimy na boku, przewróceni na prawą stronę, to zapewne będziemy mieli jakieś koszmary. Spanie z kolei na lewym boku sprzyja spokojnym marzeniom sennym. Skoro zatem nawet takie drobiazgi mają wpływ na nasz sen, to tym bardziej wygoda materaca jaki mamy pod swoim ciałem przez całą noc. Niektórzy nie zastanawiają się przesadnie nad tym co wybierają. Kupują co jest, albo biorą pierwszy lepszy model z brzegu, który jest wygodny. Tymczasem nie jest zdrowe wybieranie materaca zbyt miękkiego, mimo że wielu osobom się tak wydaje. Nie jest też dobrze wybierać modele zbyt twarde, które zapewniają dobre podparcie plecom, ale niestety mogą też niektórych uciskać. A zatem co wybrać?

Dobierz materac do swoich potrzeb

Okazuje się, że rodzaj materaca powinniśmy dobrać indywidualnie do swoich potrzeb. Liczy się bardzo wiele szczegółów – w tym nasza waga oraz pozycja, w której najczęściej śpimy. Najlepiej jest wykonać odpowiedni test, to znaczy położyć się na materacu i sprawdzić, czy jest nam wygodnie. Nie jest to jednak konieczne, jeśli kupujemy materac już kolejny raz i wiemy czego się po nim spodziewać. Materac sprężynowy kieszeniowy dobrze dopasowuje się do kształtu ciała i odciąża kręgosłup. Jednak jeszcze lepszy od niego jest materac piankowy, wysokoelastyczny i termoelastyczny. Takie materace perfekcyjnie dopasowują się do kształtu sylwetki i są odporne na odkształcenia, dzięki czemu cechują się sporą trwałością. Najnowsze rodzaje materacy będą najlepsze również dla pary – gdzie każdy ma indywidualne potrzeby. To materace, które świetnie się dopasowują do kształtu ciała każdego człowieka, a zatem zapewniają solidne podparcie każdej jego części. Celujmy właśnie w taki model – dzięki temu będziemy mogli lepiej się rozluźnić, zrelaksować, a w efekcie możemy liczyć na zdrowszy, spokojniejszy sen!

Artykuł powstał we współpracy z lozka.net.pl

 

Dodaj komentarz