Pomysł na funkcjonalny ogród

pomysl-na-funkcjonalny-ogrod

Nawet niewielka przestrzeń wokół domu może posłużyć do stworzenia wygodnego i funkcjonalnego ogrodu. O komforcie użytkowania nie przesądza bowiem powierzchnia, ale sposób aranżacji. Planowanie, uwzględnienie wszystkich niezbędnych elementów i ich właściwy dobór pomoże stworzyć wyjątkową przestrzeń i to zarówno pod względem wizualnym, jak i użytkowym.

Sposób aranżacji ogrodu jest sprawą bardzo indywidualną. Na ogólne wrażenie wpływa zastosowana stylistyka oraz dobór poszczególnych elementów składowych, które w każdym przypadku mogą być zupełnie inne. Odmienność nie przesądza jednak o funkcjonalności przestrzeni lub jej braku. Warto pamiętać, że dla każdego z nas pod pojęciem „funkcjonalny ogród” może kryć się zupełnie odmienna wizja. Warto zastanowić się, co to pojęcie oznacza dla nas i co my sami chętnie widzielibyśmy w takim ogrodzie. A oto kilka pomysłów, które być może pomogą w rozwinięciu tej wizji.

Roślinność

Trudno wyobrazić sobie przydomową przestrzeń bez rosnących tam drzew i krzewów. Co prawda w niektórych przypadkach, choćby ze względów praktycznych (ograniczona przestrzeń), posadzenie zbyt wielu roślin nie jest po prostu możliwe. Jednak ogród całkowicie ich pozbawiony wydawałby się pusty i jałowy.

Dobór odpowiednich gatunków w ogrodzie warto uzależnić od kilku czynników. Pierwsza i najważniejsza kwestia to wymagania siedliskowe. Niektóre gatunki preferują miejsca cieniste, inne nasłonecznione. Ważny jest też rodzaj gruntu. Warto rozeznać się w temacie, zanim zabierzemy się za sadzenie. W przeciwnym razie może się okazać, że prace ogrodnicze poszły na marne, a roślinność nie rośnie tak, jak należy.

Mała architektura

Pośród roślinności powinny się znaleźć elementy małej architektury. Stół, krzesła, leżaki – do wyboru do koloru. Producenci ogrodowych mebli dostarczają szeroki wybór zróżnicowanych produktów, charakteryzujących się różną wielkością, kształtem oraz zastosowanym do ich produkcji materiałem. Meble powinny być nie tylko wygodne, ale doskonale wpisywać się w ogrodową aranżację. Należy dobrać je w taki sposób, by dobrze komponowały się zarówno z posadzoną roślinnością, jak i znajdującymi się na posesji budynkami. I tak na przykład żeliwne meble doskonale sprostają wymaganiom ogrodów utrzymanych w romantycznym stylu i domom w przypominającym stare dworki, z kolei meble drewniane dobrze wpisują się w przestrzeń z bujną roślinnością. Pasują zarówno dla klasycznej zabudowy, jak i nowoczesnego budownictwa.

Światło i cień

Dla komfortowego użytkowania ogrodu ogromne znaczenie ma właściwa ekspozycja względem kierunków świata. Przestrzeń wypoczynkową warto aranżować od strony południowo-zachodniej. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na wygrzewanie się w promieniach słonecznych do późnych godzin popołudniowych. Jeśli natomiast słońce okaże się zbyt silne, w upalne dni można skorzystać z cienia, który rzuci ustawiony przy meblach wypoczynkowych parasol. Warto zdecydować się na parasol z regulacją kąta nachylenia, dzięki czemu ochrona przed słońcem będzie skuteczna przez większość dnia.

Oświetlenie

O ile za dnia możemy liczyć na to, że przestrzeń ogrodu zostanie oświetlona światłem dziennym, o tyle wieczorem musimy zadbać o oświetlenie samodzielnie. Nieodłączną częścią aranżacji ogrodu powinno być funkcjonalne oświetlenie. Jego zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa. Chodzi zarówno o możliwość komfortowego poruszania się po posesji po zmroku, jak i odstraszenie potencjalnych włamywaczy przed wejściem na jej teren. Z drugiej strony oświetlenie ogrodu powinno umożliwiać też komfortowy wypoczynek. Warto zadbać o to, by lampy w pobliżu strefy wypoczynkowej dawały ciepłe, stonowane światło i budowały klimatyczny nastrój, skłaniający do relaksu.

Przechowywanie

Przydomowa przestrzeń to także konieczność przechowywania ogrodowych sprzętów i urządzeń. Dlatego oprócz zieleni urządzonej oraz ogrodowych mebli powinien się w niej znaleźć domek narzędziowy albo odpowiednio duża skrzynia. Będzie można w niej przechowywać donice, kosiarkę, grabie i inne ogrodnicze akcesoria. Taka skrzynia stanie się też odpowiednim miejscem do przechowywania poduszek na krzesła i leżaki. Korzystanie z nich w czasie wypoczynku znacznie podnosi jego jakość, jednak pozostawienie ich na krzesłach podczas niesprzyjającej pogodny, mogłoby znacznie skrócić ich żywotność. Skrzynia może się więc okazać doskonałą przechowalnią rozmaitych przedmiotów. To, na co warto zawracać uwagę przy jej wyborze, to wysoka jakość i szczelność, która uniemożliwi dostanie się do wnętrza wody.

Aranżacja funkcjonalnego ogrodu nie jest trudna. Wymaga jednak wnikliwego przemyślenia tematu i skrupulatnego planowania, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie spójnej, estetycznej i wygodnej przestrzeni.

Więcej na temat mebli ogrodowych można przeczytać na stronie https://bazkar.pl.

Dodaj komentarz