Ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne? Jaki sterownik wybrać?

ogrzewanie podlogowe - panel sterujacy

Ogrzewanie podłogowe to coraz częstsza praktyka grzewcza w wielu nowo powstających domach i mieszkaniach. Nie ma wątpliwości, że montaż tego typu systemu grzewczego jest nie tylko bardziej optymalny dla domowników, poprzez bardziej korzystny z punktu widzenia fizjologii pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniach, ale też poprzez fakt, że ogrzewanie podłogowe jest po prostu tańsze w eksploatacji.

Na pytania czy lepiej wybrać system ogrzewania wodnego czy elektrycznego odpowiemy poniżej. Zastanowimy się też jaki sterownik jest najlepszy do tego rodzaju instalacji grzewczej.

Inwestorzy częściej decydują się na montaż ogrzewania wodnego, które co prawda jest trudniejsze, bardziej czasochłonne jeżeli chodzi o montaż, dodatkowo sama instalacja generuje większe koszty, jednak eksploatacja jest zdecydowanie tańsza niż w przypadku ogrzewania elektrycznego.

Ogrzewanie podłogowe zazwyczaj składa się z betonowej płyty grzewczej z zatopionymi w niej elementami grzejnymi. Jednak oprócz technologii tak zwanej mokrej, czyli pokrywania rur wylewką anhydrytową lub cementową, stosuje się także specjalne systemy do podłóg drewnianych, czyli tak zwany montaż na sucho. Decyzję o tym czy planujemy mieć ogrzewanie podłogowe oraz to gdzie będziemy chcieli to ogrzewanie zamontować warto podjąć jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. Dzięki temu będzie można od razu zaplanować wysokość podłóg i unikniemy późniejszego ich wyrównywania, czyli dopasowywania podłóg z ogrzewaniem podłogowym do tych, w których tego ogrzewanie nie będzie.

Już podczas etapu, w którym przygotowywane jest podłoże, należy brać pod uwagę, że w warstwie podkładu podłogowego znajdują się rury, więc powierzchnia takiej podłogi musi być idealnie gładka i wyrównana po to, aby płyty izolacji termicznej równo do niej przylegały. Gdy zaniedbamy ten element może dochodzić do pękania wylewki podłogowej, w której zatopione są rury do ogrzewania. Taka usterka zwykle prowadzi również do pękania rur w miejscu załamania się jastrychu (wylewki). Biorąc pod uwagę takie ryzyko lepiej wybrać ogrzewanie elektryczne, ponieważ kable do tego typu ogrzewania są bardziej elastyczne i z nimi tego typu usterki występują rzadziej. I tutaj powstaje pytanie, kiedy lepiej wybrać ogrzewanie podłogowe wodne, a kiedy elektryczne?

Ogrzewanie wodne czy elektryczne – dylemat kosztów i ryzyko eksploatacyjne

Gdy rozważamy wybór ogrzewania elektrycznego lub wodnego, musimy mieć świadomość, że energia elektryczna niestety jest u nas droga, więc za ogrzewanie tego typu na pewno zapłacimy więcej. Jednak z drugiej strony, koszty zakupu kabli i mat grzejnych w przypadku ogrzewania elektrycznego są dużo tańsze, niż elementów do ogrzewania wodnego. Montując ogrzewanie elektryczne unikniemy również problemów eksploatacyjnych, które niestety są częste, gdy ogrzewanie wodne nie jest poprawnie wykonane.

Montaż ogrzewania na energię elektryczną jest też znacznie prostsze, więc błędy przy instalacji zdarzają się zdecydowanie rzadziej. Polecamy również montaż ogrzewania elektrycznego w przypadku gdy zdecydujecie się na ogrzewanie podłogowe na przykład tylko w kuchni i łazience. Jednak gdy zależy wam na ogrzewaniu podłogowym na większej powierzchni, a jego zadaniem byłoby zapewnienie komfortowej temperatury w pomieszczeniach, a nie tylko wyeliminowanie efektu tak zwanych zimnych posadzek, warto zainwestować więcej w ogrzewanie typu wodnego. Jeśli jeszcze będzie ona zasilana przez kocioł na tanie paliwo, to na pewno nie będziecie żałować kosztów jakie ponieśliście na instalację. Wszystko wam się zwróci poprzez niższe rachunki za ogrzewanie.

Jaki sterownik wybrać do ogrzewania podłogowego?

Gdy już zapadnie decyzja na temat rodzaju montowanego ogrzewania podłogowego, warto zastanowić się nad tym jaki sterownik byłby dla waszego domu najlepszym rozwiązaniem.

„Z naszej strony polecamy sterowniki do ogrzewania podłogowego firmy Salus. Do wyboru są sterowniki dobowe lub tygodniowe. Jak nazwy wskazują nastawienia temperatury dokonuje się w obrębie dobowym lub tygodniowym Wszystkie sterowniki działają bezprzewodowo. Każdy z nich ma za zadanie kontrolować temperaturę pokojową oraz pozwala na uruchomienie bądź wyłączenie ogrzewania podłogowego.” – podkreśla jeden z pracowników sklepu Sterownikitech.pl, oferujących profesjonalne rozwiązania z zakresu sterowników, dostępnych pod adresem https://sterownikitech.pl/sterowniki-do-podlogowki,salus,c28,m4.html.

Ogrzewanie podłogowe – komfort i oszczędność

Mimo, że instalacja ogrzewania podłogowego na pewno jest droższa niż instalacja tradycyjnych grzejników, warto w nią zainwestować chociażby w kilku pomieszczeniach w domu. Dlaczego? Ciepło, które za pomocą promieniowania przenika do pomieszczeń, zdecydowanie bardziej pozytywnie wpływa na odczuwanie komfortu cieplnego osób przebywających w pomieszczeniu. Innymi słowy, gdy podłoga jest cieplejsza, mniej ciepła z naszych organizmów wypromieniowuje w jej kierunku, a więc mniej ciepła z otoczenia potrzeba, aby nie było nam zimno.

Co ciekawe, dzięki temu w pomieszczeniu można utrzymywać temperaturę nawet o 2 stopnie niższą, niż przy zastosowaniu klasycznego ogrzewania grzejnikowego (konwekcyjnego) i mimo to odczuwać komfort cieplny. Dzięki niskiej (w porównaniu z grzejnikami) powierzchni grzejnej unika się cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. To szczególnie ważna informacja dla osób, które są uczulone na kurz, ponieważ dzięki ogrzewaniu podłogowemu nie jest on “przypiekany” przez wysoką temperaturę grzejników, a dzięki temu jest mniej drażniący. Zatem zastosowanie ogrzewania podłogowego jest nie tylko korzystnego dla naszego portfela, ale przede wszystkim jest korzystne dla naszego zdrowia.

Jeśli interesuje Cię specjalna wylewka na ogrzewanie podłogowe, sprawdź wylewki anhydrytowe od Termolit.

Dodaj komentarz